Svájc - A legenda szerint az alapító Berchtold azt tanácsolta egy vadászat alkalmával, hogy az első elejtett fenevadról nevezzék el a várost. Így lett a város neve Bern és címerállata a medve.
Svájc fővárosa, de olyan tündéri és barátságos, hogy nem is hinné az ember.
Belvárosa a világörökség része. Szűk, macskaköves utcái, díszes szökőkútjai, pompás épületei és hatalmas csillagászati toronyórája pont olyan, mint ötszáz évvel ezelőtt is.
Négy tornya közül az Óratorony a leghíresebb, a 12. században épült, kezdetben a városfal nyugati kapujaként szolgált, aztán női börtönként, leégett, de gyorsan újraépítették – ez után helyezték el benne a torony híres óraszerkezetét a medvefigurákat felvonultató órajátékkal.
⇒ Itt foglalhatsz Bernben szállást
Az óváros legjelentősebb temploma a késő gótikus Münster, híresen szép és érdekes a nyugati főkapuzat 234 emberalakot felvonultató, az utolsó ítéletet ábrázoló, festett szoborcsoportja. Kilenc harangja közül kettő is különleges, az egyik a 13–14. századi ezüstharang, a másik a nagyharang – amely egyben Svájc szerte is a legnagyobb. [Belépő 5 CHF]
Albert Einstein 1903–1905 között a városban élt, egykori lakhelyén – ahol az általános relativitáselméletét is kidolgozta –, a Kramgasse 49. alatti Einstein-házban emlékmúzeumot rendeztek be.
A Nydegg híd keleti hídfőjénél található a 16. században kialakított Medveverem (Bärengraben), amelyben néhány medve – Bern címerállata – éli sanyarú mindennapjait eléggé méltatlan körülmények közepette.
► Még több információ: bern.com
(Fotó: flickr.com by Kuster Wildhaber Photo)